DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?

In jos 
+3
romel
moreak
Metodist
7 participan?i
AutorMesaj
Metodist

Metodist


Mesaje : 15
Data de înscriere : 31/08/2008
Localizare : Chisinau

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeJoi Sept 04, 2008 9:45 pm

Stiu ca e greu, dar ar trebui sa initiem o Academie a Parintilor, unde sa fie instruiti parintii si sa participe cu multa insitenta in procesul de formare a copiilor lor. Cu regret multi parinti cred ca educatia este o chestiune doar a profesorilor. In scolile und parintii se implica mai activ, profesorii au mai multe succese, dar principalul castiga elevii.
Sus In jos
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Sept 07, 2008 7:32 am

Sînt de acord cu D-ul Metodist. Mentalitatea părinților la sate e departe de a celor de la oraș. Foarte puțini părinți participă la viața școlii. S-a format deja o tradiție. Părinții vin de 3 ori(și nu toți, cei mai activi) pe an la școală: 1 septembrie, sărbătorile de iarnă și 31 mai ca să-și vadă odrasla cum recită ceva în rest 0(zero) emoții.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Parintii...   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeSam Sept 13, 2008 4:57 pm

Frumos titlu, dar nici chiar o Academie.
Moreak pune bine punctul pe "i". Așa ar trebui s-o facem toți !
Din experiență vă spun că este necesar ca noi, cadrele didactice, să întindem mâna părinților. De regulă, ei sunt circumspecți, deoarece le e teamă că le vom vorbi într-un anume fel despre copil. Dar odată căpătată încrederea noastră, "nu vom mai scăpa de ei" !
Eu organizez ședințe cu părinții lunar. Ni se cere să facem lectorate cu părinții. Nu întotdeauna le ținem. Dar atunci când sunt ținute, dacă știm ce să le comunicăm, chiar să dezbatem împreună, putem realiza multe în ceea ce privește cunoașterea elevilor și adoptarea de strategii comune pentru creșterea valorică a educației copiilor lor.
Părintele trebuie să intre în școală ca un partener și nu ca unul chemat la ordine.
Este mult de spus aici, dar un dascăl trebuie să posede arta comunicării cu părinții, altfel trebuie să urmeze el o Academie a Dascălilor...
Colaborarea cu părinții aduce un plus educativ de aproximativ 10%.
Părinții ne simt foarte repede cam care ne sunt intențiile. Cine nu colaborează cu părinții are mai multe neajunsuri în reușite.
Repet, sunt foarte necesare sfaturile pentru părinți. Ei capătă, astfel, încredere în noi, ușurându-ne în același timp munca. Totul depinde numai de noi.
R
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 5:40 pm

Cata dreptate are Romel! Parintele trebuie sa auda si lucruri pozitive despre copilul sau. Trebuie sa-si doreasca sa vina la scoala si sa participe la diferite actiuni.
Anul trecut, avand clasa I am invitat parintii la o activitate comuna in care am pregatit o salata si am mancat-o impreuna. Atata fericire s-a citit pe chipul parintilor ! Dar si incredere!.

Parerea mea este ca noi trebuie sa fim acea "ACADEMIE" care incearca sa-i formeze pe parinti. Ei nu au nevoie decat de o simpla incurajare din parte noastra, a dascalilor.

Pentru mine sedintele sunt nesemnificative. Fac intruniri de fiecare data cand consider ca e nevoie. Majoritatea parintilor lucreaza in schimburi sinu pot sa vina. Nu inseamna ca nu ii intereseaza soarta copilului. Atunci cand au timpul necesar ne intalnim si discutam.
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: as vrea sa fiu parinte...   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 7:17 pm

Romel, Claudiu!
Cuvintele spuse de voi mi-au aruncat gandurile altfel! Ce mi-as dori sa fiu parinte in clasa voastra! bom
Dar despre ceea ce spuneti aici, sunt de acord 100%. Imi este curioasa statistica prezentata de Romel...de 10%. Intr-un moment aveam idei utopice si credeam ca ar trebui sa constituie cel putin 50%, dar din experienta constatam ca parintele intr-adevar face ceea ce face doar pentru o pozitie loiala a invatatorului fata de parinte, fata de COPIL!

Lectoratele sunt si ele BUNE! Ma framanta intrebarea cum sa FACEM ca parintii sa vina motivat. Am incercat tot felul de metode: ceai, cafea, secvente de lectie filmate, trainiguri, activitati de coparticipare a parintilor si copiii. Nu zic, au fost efecte, dar simteam si cateodata o incordare pe seama la asta!

Le este cam straniu acest lucru si se adapteaza mai greu!...Ramane deschisa intrebarea, daca mai trebuie....cel putin pt. mine...AM MOTIVE SERIOASE sa cred asta!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 7:38 pm

Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 7:55 pm

Si poate ca ne ajuta si acest lucru. Important e sa stam sa-l analizam si sa-l prezentam si parintilor:
http://www.didactic.ro/lectii-invatamant-primar-19-povestea-echipei-p70859-t3
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: povestea echipei   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeLun Sept 15, 2008 5:21 am

Claudiu, iti multumesc ca ai reactualizat in forumul nostru povestea echipei. Sa stii ca a avut un impact de succes in moment ce am -prezentat-o copiilor si parintilor. Mult timp isi puneau ntrebarea sa nu se ajunga ca in poveste.
Esti un scump! lol!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
stela




Mesaje : 3
Data de înscriere : 12/04/2010

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeLun Apr 12, 2010 11:40 pm

Aceasta intrebare este foare actuala.Parintii de la sat daca in clasele primare mai vin pe la scoala ,apoi cind copiii lor trec in cl.a V-a uita sa mai treaca pe la scoala.La adunari vin din 10 numai 3. Cine poate sa ne deie vreun sfat:cum sa-i atragem pe parinti in viata scolii?
Sus In jos
stela




Mesaje : 3
Data de înscriere : 12/04/2010

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeLun Apr 12, 2010 11:42 pm

stela a scris:
Aceasta intrebare este foare actuala.Parintii de la sat daca in clasele primare mai vin pe la scoala ,apoi cind copiii lor trec in cl.a V-a uita sa mai treaca pe la scoala.La adunari vin din 10 numai 3. Cine poate sa ne deie vreun sfat:cum sa-i atragem pe parinti in viata scolii?

,,Educatia este ceea ce ramine dupa ce uiti tot ce ai invatat la scoala"


[i]
Sus In jos
sanda




Mesaje : 4
Data de înscriere : 14/10/2010

Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitimeDum Oct 31, 2010 9:50 pm

Metodist a scris:
Stiu ca e greu, dar ar trebui sa initiem o Academie a Parintilor, unde sa fie instruiti parintii si sa participe cu multa insitenta in procesul de formare a copiilor lor. Cu regret multi parinti cred ca educatia este o chestiune doar a profesorilor. In scolile und parintii se implica mai activ, profesorii au mai multe succese, dar principalul castiga elevii.

Ca multi parinti cred ca educatia e o chestiune doar a profesorilor sint de acord, asta ar fi bine daca unii nu ar mai crede si ca copiii lor sint ”cu stea in frunte” si ca profesorii nu-i invata sau nu-i educa corect.
Pentru educatia unui copil cei 7 ani de-acasa sunt baza educației si daca in acesti 7 ani copilul a adunat ce-a adunat cu aceea vine la scoala si atunci noi, profesorii, trebuie sa culegem roadele acestei educatii. Cineva zice ca mentalitatea părinților de la sat si de la oras se deosebeste, atunci ce facem cu acei copii care in genere nu-si vad părinții cu anii, acestea fiind la munca peste hotare. Locul părinților în asa caz il ocupă banii pe care ii trimit regulat ca recompensă pentru lipsa lor. Pe cine sa aducem la Academia părintilor în asa caz? De regula asemenea copii ne fac multa bataie de cap. Daca părintii ar fi principalii parteneri nu sponsori in educatie, atunci cred copiii ar dori sa invete, pentru ca ar sti că cunostintele sint cel mai necesar lucru in viata. Exclamation Exclamation Exclamation
Sus In jos
Continut sponsorizat





Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Empty
MesajSubiect: Re: Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?   Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice? Icon_minitime

Sus In jos
 
Parintii ar trebui sa fie principalii parteneri ai cadrelor didactice?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Atestarea Cadrelor Didactice
» vacanta cadrelor didactice
» Metode moderne de predare-invatare
» sala de clasa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Pagina părinților::. :: Opinii despre educația din RM-
Mergi direct la: