DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Metode moderne de predare-invatare

In jos 
+2
marmar1
77udi
6 participan?i
AutorMesaj
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: Metode moderne de predare-invatare   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 12:18 am

Se vorbeste de ceva vreme de implementarea metodelor moderne de predare invatare, se fac cursuri si perfectionari in acest domeniu, dar haideti sa incercam sa facem o mica "enciclopedie" a acestor metode aici pe forum.

Scrieti metoda si explicatiile necesare! Postati si una doua fraze legate de folosirea ei la clasa! Poate si cateva poze
.


Ultima editare efectuata de catre 77udi in Mar Oct 21, 2008 3:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: inghetati dezghetati   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 6:08 am

Pauză cognitivă: Înghețați-dezghețați
Procedura:
Elevii scriu pe un bilețel o întrebare asupra textului literar și se ridică în picioare.
• La comanda moderatorului Dezghețați, elevii circulă prin clasă .
• La comanda Înghețați, elevii se opresc, găsindu-și perechea.
• Își schimbă bilețelele, răspunzînd unul altuia la întrebarea de pe bilețel.
• Evaluarea se realizează prin elevul-expert sau învățătorul, care vor circula la perechile stabilite și vor asculta răspunsurile, acceptînd sau corectînd răspunsurile elevilor.


bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce lol!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: Re: Metode moderne de predare-invatare   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 7:13 pm

BRAINSTORMING

 In traducere directă "furtună în creier" sau "asalt de idei", este o metoda de stimulare a creativitatii ce consta in enuntarea spontana a mai multor idei pentru solutionarea unei probleme.
 Obiectiv: exersarea capacitatii creatoare a copiilor in procesul didactic care sa conduca la formarea unor copii activi
 Etapele brainstormingului:-se desfasoara in grupuri de 5-20 copii
1. Etapa pregatitoare- cu cele 3 faze (de selectionare a membrilor grupului de organizare si de familiarizare cu tehnica, faza de pregatire a sedintelor)
2. Etapa productiva a grupuluI (stabilirea temei, rezolvarea problemelor,culegerea ideilor)
3. Etapa trierii si selectionarii ideilor-evaluarea (analiza ideilor emise, se opteaza pentru solutia finala)
 Invatatorul nu are voie sa emita idei, sa comenteze
 Se intervine atunci cand nu se respecta regulile
 Se accepta toate solutiile dar se preiau doar cele valoroase
 Eliminati factorii care blocheaza manifestarea creativa a elevilor
Sus In jos
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: Metode moderne   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 7:29 pm

Claudiu,
Aceste metode sunt puține; dacă vorbim de cele experimentate în mod serios. Deci o enciclopedie nu vom putea realiza !
Însăși totalitatea metodelor de învățământ fac subiectul unei singure cărți (I. Cerghit).
Ideea ta este foarte bună. Putem face o colecție de metode moderne de învățământ. Eu sunt de obicei circumspect la introducerea unor elemente didactice noi. Știu că munca de cercetare nu este cea pe care o dorim toți. Multe partituri se cântă după ureche! Dar la un curs la care am participat, am întâlnit câteva metode noi, de care cu siguranță au auzit mulți.
Le am grupate într-un număr de câteva pagini bune, scanate, dar nu știu cum să le plasez pe acest forum.
Au o încărcătură de 53 MB. Dacă aș ști că interesează pe cineva, le-aș trimite. Mi-e teamă că suntem simpli colecționari. Eu am încercat câteva, dar au rămas multe în așteptare...
Mi-a plăcut cea a lui marmar. O voi încerca, dar la sfârșitul acestui an școlar sau începând de la anul, când am clasa a III-a.
Ce spuneți ? Le trimit? Spuneți-mi și cum!...
Sunt trist de acest Forum atât de important și bine construit, dar înghețat de cei care ar trebui să-l facă viu! Colaboratorii!...
Vă mulțumesc!
R
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: linia valorii   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeVin Oct 17, 2008 6:23 am

Linia valorii:

Situația problemă:
Ex. A procedat oare corect bărbatul, lăsîndu-și soția flămîndă?
Procedura:
• Se trasează o linie, sau se stabilește o linie imaginară în sala de clasă.
• Se marchează convențional punctele diametral opuse: sunt de acord, sunt categoric împotrivă.
• Fiecare elev își găsește poziția în spațiu în dependență de poziția proprie față de situația- problemă.
• Discută cu vecinul din dreapta și din stânga.
• Are posibilitatea să-și schimbe locul dacă se lasă convins.
• Se generalizează activitatea prin discursuri în fața clasei.
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: precizari   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeVin Oct 17, 2008 6:37 am

Stimatii mei, iubitii mei colegi!
Asa se intampla, ca forumul intr-adevar e cam pasiv.
Dar exista cateva explicatii: Cei inscrisi asteapta si ei mai multi utilizatori, apoi foarte multi nu au calculatoare (cu regret) aici in Republica Moldova si le folosesc de ocazie...

Unii colegi au calculator, nu au internet, etc...

Aceasta nu inseamna ca forumul moare....NU!
Avem putuntica rabdare!
Forumul este prezentat la toate orele de TICE la Institutul nostru.
Multi il viziteaza si il apreciaza, dar pleaca acasa unde nu au computer sau internet.
Dumneavoastra sunteti zidul nostru...va rog sa nu ne lasati!

Romel a mentionat ca suntem colectionari!
Adevarat si credeti-ma ca toate la timpul sau isi au efectele dorite.

Desigur ca imi doresc si eu materialul, Dragul nostru Romel!

Ceea ce a propus Claudiu este un lucru foarte important!
Dar eu propun sa continuam in cheia inceputa de prietenul nostru si sa punctam poate chiar efectele acestor tehnici sau le privim din perspectiva Scepticilor si Optimistilor!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
mirela colpos




Mesaje : 4
Data de înscriere : 29/11/2009

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: INVITAȚIE PARTICIPARE LUCRARE ȘTIINȚIFICĂ   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeMar Dec 08, 2009 11:03 pm

Stimati colegi.
Am remarcat interesul dumneavoastra pentru metodele moderne centrate pe elev ;i dorinta de a le aduna intr/o culegere.
Eu am postat o invitatie tocmai pe aceasta tema care mi se pare interesanta si de actualitate [STRATEGII INTERACTIVE CENTRATE PE ELEV.( pe www.didactic.ro, DIDACTIC. MD, forum sei
De ce nu publicati toate aceste exemple intr/o lucrare de specialitate?
Asa putem impartasi experienta noastra cu colegii din alte scoli.
Daca doriti sa colaborati la aceasta lucrare ma puteti contacta pe adresa mirelacolpos@yahoo.com
Cu respect,
Colpos Mirela
Sus In jos
stela




Mesaje : 3
Data de înscriere : 12/04/2010

Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: metode didactice   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitimeMar Apr 13, 2010 12:03 am


CONTINUA PROPOZITIA
Un elev incepe spunind un cuvint,altul continua cu alt cuvint si tot asa pina se incheaga o propozitie.Mai departe se procedeaza la fel .Se poate de alcatuit si un text.




Cuvintul buclucas

Elevii formeaza cuvinte noi ,adaugind cite o litera in fata celei date:
Exemplu:a
ea
nea
unea
punea
spunea etc.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metode moderne de predare-invatare Empty
MesajSubiect: Re: Metode moderne de predare-invatare   Metode moderne de predare-invatare Icon_minitime

Sus In jos
 
Metode moderne de predare-invatare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» METODE DE STIMULARE A ELEVILOR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Curriculum și Manuale::. :: Învățămînt primar-
Mergi direct la: