DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 SERBARILE SCOLARE

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeJoi Aug 21, 2008 1:23 pm

Am deschis acest topic pentru a putea impartasi cu voi, dragi colegi, pareri legate de serbarile scolare. Daca se poate putem face schimb de materiale utile acestui gen de activitate
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: surprize, surprize   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeJoi Aug 21, 2008 5:41 pm

Prefer organizarea serbărilor în maniera SURPRIZE, SURPRIZE. Am și melodia de la emisiune. Daca doriți...cu plăcere v-o ofer! bounce
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
dana.st

dana.st


Mesaje : 9
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Liceul ,,Mihai Berezovschi,,

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeDum Aug 24, 2008 9:21 pm

mi place mult aceasta activitate. Si desi imi necesita mult timp pregatirile le organizez. In ceea ce priveste schimbul de idei, astept sa ia ,,foc,, si DIDACTICul md. Iar de curind si pe didactic.ro.
Sus In jos
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 6:59 am

Îmi plac la nebunie serbările școlare și anume cele cu haz și teatralizate. Cind eram diriginte îmi plăceau sărbătorile de iarnă să le înscenez cu clasa avînd ca idee poveștile lui Ion Creangă. Foarte bine se potrivește Povestea lui Dănilă Prepeleac, Povestea lui Stan Pățitu. Fără să vreau a apărut "Teatrul unei clase" în care ca actori erau numai elevii din clasa mea. E lucrul foarte foarte greu de la început pîmă montezi primul spectacol, iar pe urmă totul e ok mai ales după e actorii au cucerit cheia succesului și cît de cît cunosc arta dramatică. Multe idei mi le sugerau chear ei, așa că scenariul era pe loc schimbat. Sînt foarte multe de povestit. Am numai amintiri plăcute.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeVin Aug 29, 2008 3:01 pm

Parerea mea este ca prin aceste serbari scolare, asa cum le numim noi, copilul poate sa-si puna in valoare adevaratele aptitudini, adevaratul sau talent. Asa cum spunea "moreak" ideile ne vin de la acesti mici pui de oameni. Trebuie sa-i lasam sa se desfasoare asa cum cred ei de cuviinta, dar sa fie "manipulati" din umbra.
Sus In jos
livioara

livioara


Mesaje : 3
Data de înscriere : 13/09/2008
Varsta : 54
Localizare : Brasov, Romania

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeSam Sept 20, 2008 10:06 pm

Pe mine ma emotioneaza serbarile. Pregatesc din timp o serbare, repet pana iese cum imi doresc, insa la serbare nici nu pot intoarce privirea spre auditoriu. Si elevii se emotioneaza de importanta care li se acorda. Da, serbarile sunt foarte importante si trebuie pastrate in agenda de activitati la fiecare serie de elevi. Serbarile sunt aceleasi insa elevii sunt tot altii. Sa nu renuntam la ele ci sa le adaptam vremurilor noi.
Sus In jos
http://www.liviadobrescu.piczo.com
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitimeDum Sept 21, 2008 1:12 am

Sint de acord cu Livioara.
Serbările trebuie să corespundă timpului actual. Nici întrun caz să înscenați ceva de modă veche. Ați ars pe loc. Aranjarea în 2 rînduri cu un recital de poiezie și cintece a plecat de mult pe apa simbetei. Încercați ceva actual. Înscenați o problemă a comunității în care locuiți sub o formă de poveste. În felul acesta vinați mai mulți iepuri odată. O să aveți o liniște perfectă în timpul spectacolului, o să treziți interesul către lectură la elevi mai ales la povești, o să apară o invidie constructivă la elevi și colegi care au să încerce să vă imite la alte serbări. Eu am încercat-o pe pielea mea. Să vedeți ce mai teatru apare prin școală. Însă elevii trebuie dirijați nu-i lăsați din voia lor. Ei fac niște scenarii cîte o dată de-ți pui mînile în cap. Chibzuiți bine la ceia ce faceți.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
Continut sponsorizat





SERBARILE SCOLARE Empty
MesajSubiect: Re: SERBARILE SCOLARE   SERBARILE SCOLARE Icon_minitime

Sus In jos
 
SERBARILE SCOLARE
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Librarie on-line - Carti si Reviste Scolare
» Librarie on-line - Carti si reviste scolare
» Librarie on-line - Carti si reviste scolare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Curriculum și Manuale::. :: Învățămînt primar-
Mergi direct la: