DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Curriculm bazat pe formarea de competente

In jos 
+3
beleaeva
moreak
Metodist
7 participan?i
AutorMesaj
Metodist

Metodist


Mesaje : 15
Data de înscriere : 31/08/2008
Localizare : Chisinau

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeDum Aug 31, 2008 2:50 pm

As dori sa initiem o discutie despre procesul de formare a competentelor la disciplinele reale, unde se pare lucrurile merg cel mai lent, multe continuturi si abilitati formate la elevi nu si gasesc utilitate in viata cotidiana. Este nevoie de o schimbare de calitate pentru ai face pe elevi sa fie mai interesati de actul de invatare.
Sus In jos
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeLun Sept 01, 2008 6:32 pm

Este prea încărcată programa de studii, iar creerul copiilor nu poate asimila materia propusă și se primește că nu dovedim bine să asimilăm un modul că repede trecem la altul. Ne-a rămas ceva de la sovietici PLANUL CINCINAL adică realizarea cu orice preț. Cu toate că sovieticii aveau programele de studii accesibile pentru majoritatea copiilor și mi se pare că se făcea carte. Totuși la alcătuirea programelor de studii trebuie să participe profesori cu un stagiu bogat luați din diferite părți ale republici care au avut rezultate cu diferite categorii de elevi. Idei mai sint provocați-mă.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
beleaeva




Mesaje : 4
Data de înscriere : 11/09/2008
Varsta : 75
Localizare : Chisinau, bd. Moscovei 18-28

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 2:27 pm

Metodist a scris:
As dori sa initiem o discutie despre procesul de formare a competentelor la disciplinele reale, unde se pare lucrurile merg cel mai lent, multe continuturi si abilitati formate la elevi nu si gasesc utilitate in viata cotidiana. Este nevoie de o schimbare de calitate pentru ai face pe elevi sa fie mai interesati de actul de invatare.
Sus In jos
beleaeva




Mesaje : 4
Data de înscriere : 11/09/2008
Varsta : 75
Localizare : Chisinau, bd. Moscovei 18-28

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 2:57 pm

Тема очень важная, но совсем не новая. Каждый предмет формирует какие-либо компетенции. Мы все уже поняли, что компетенции - это умение человека действовать в незнакомой ситуации: анализировать ее, моделировать или предсказывать пути развития событий, принимать решения, наиболее обоснованные и оптималиные. Учетель физики, как и учителя других предметов, формирует ключевые компетенции при различных приемах и методах проведения учебных занятий. Но физика, на мой взгляд, один из немногих, если не единственный, предмет в национальном куррикулуме, который способствует формированию умений проведения анализа явления, процесса, путем постановки вопросов, путем моделирования явлений. Если мы хотим развить ученика, то мы должны создать условия, в которых главным была бы познавательная деятельность. Как? Можно обменяться опытом. Но что бы мы не говорили, без знаний и умений, доведенных до навыков, компетенций быть не может. scratch
Sus In jos
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Curriculum bazat pe competențe   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 6:23 pm

Kak He pytețN tpadyce?
Cap pytea că fie opNHNN NHtePecaHTe!
Ogromnaia, belea eva!
Ia idu na ciorti de pe acum, dar ce sa fac?
Sus In jos
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeDum Sept 14, 2008 8:02 pm

Mult stimată Doamnă Beleaeva.
Îmi pare foarte rău ca D-voastră în virstă de 60 de ani nu cunoașteți această frumoasă limbă a lui Eminescu și Creangă, cu toate că eu mă descurc destul de bine în graiul lui Dostoievschii și Pușkin, ne fiind trăitor al Rusiei. Să nu mă considerați naționalist, însă e mare păcat în fața lui Dumnezeu, trăind pe acest meleag să te exprimi într-o limbă străină acestei țări. Chiar mi-ar fi înteresant cum D-voastră cultivați dragostea de țară, de acest meleag și plai discipolilor pe care-i profesați Question Question Question Question Question
Domnul Romel!
N-o faceți pe Ivan Turbincă. Glumesc desigur. Doamna cred că ne va traduce ideile pe care le-a împărtășit pe forum mai sus, va mai lua dicționarul în mîină și ne va trata ideile pe care ni le propune. D-na nu știe că la acest forum participă și colegi din România
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Stimati colegi!   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeLun Sept 15, 2008 5:37 am

Stimati colegi!
Cred ca nu e cazull sa transformam topicul in consfatuiri nationale! Desi eu sunt de acord... Respect insa pozitia Damnei Beleaeva, care e destul de valoroasa, cred eu!


Doamna Beleaeva a adus in discutie un subiect foarte interesant si argumente convingatoare! Voi incerca sa traduc!
Тема очень важная, но совсем не новая.


Tema e foarte interesanta, dar nu este noua.

Каждый предмет формирует какие-либо компетенции.

Fiecare disciplina dezvolta careva competente.


Мы все уже поняли, что компетенции - это умение человека действовать в незнакомой ситуации: анализировать ее, моделировать или предсказывать пути развития событий, принимать решения, наиболее обоснованные и оптималиные.

Noi toti am inteles rolul competentelor de a actiona in situaii noi prin analiza ei, modelarea si presupunerea dezvoltarii ulterioare, posibilitatea optimizarii acsteia, luarea deciziilor optime.

Doamna Bleaeva subliniaza pe baza disciplinei fizica ca:

Fara cunostinte si abilitati audse pana la deprinderi, despre competente nu poate fii vorba!


Учетель физики, как и учителя других предметов, формирует ключевые компетенции при различных приемах и методах проведения учебных занятий. Но физика, на мой взгляд, один из немногих, если не единственный, предмет в национальном куррикулуме, который способствует формированию умений проведения анализа явления, процесса, путем постановки вопросов, путем моделирования явлений. Если мы хотим развить ученика, то мы должны создать условия, в которых главным была бы познавательная деятельность. Как? Можно обменяться опытом. Но что бы мы не говорили, без знаний и умений, доведенных до навыков, компетенций быть не может.
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeLun Sept 15, 2008 5:54 pm

Stimați Colegi!!!!!!
Să mă ierte Dumnezeu sînt de acord cu D-na marmar1 și cu ideile D-nei beleaeva, dar macar aici pe forum să ne dee voie să conversăm omenește. Poate Administrația le deschide un forum aparte "dlea russco iazîcinicov" ce ziceți? Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
antam

antam


Mesaje : 7
Data de înscriere : 20/08/2008

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: O dezbatere la care poti participa si tu   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeSam Oct 25, 2008 12:09 am

Sigur cand e vorba de o dezbatere globala ar trebui sa se implice cred ca statele mai mari. ma bucur ca mai multi liceeni din Moldova s-au implcat destul de activ in proiectul global al ONu cu referire la procesul de schimbare a climei.
E ceva actual dar si interesant pentru tineri, pot se afirma cu demnitate, pot organiza o sumedenie de proeicte in comunitate. In octombrie la liceul "Gaudeamus" si Liceul Academiei de Științe a Moldovei vor organiza o dezbatere publica pe tema ecologica. Puteti participa si propune idei de proiecte. Va asteptam.
Sus In jos
greval




Mesaje : 1
Data de înscriere : 26/08/2010

Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitimeJoi Aug 26, 2010 9:04 pm

Ma bucur ca lumea noastra se gindeste cum sa mai modifice curricula pentru a obtine o eficientizare a procesului instructiv-educativ insa deocamdata totul se reduce la o analiza superficiala a sistemului. Au efectuat o trecere de la obiectivele de referinte la competente si atit, mai departe oameni buni discurcativa care si cum poate. Dar undes manualele de calitate care reflecta aceste transformari in educatie, unde-i racordarea materialului teoretic si realitatile zilei de azi. Eu vad doar un lucru scoala ramine cu mult in urma de era informationala. Si profesorii sunt folositi in post de cobai pentru experimentele unor pseudo doctori in stiinta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Curriculm bazat pe formarea de competente Empty
MesajSubiect: Re: Curriculm bazat pe formarea de competente   Curriculm bazat pe formarea de competente Icon_minitime

Sus In jos
 
Curriculm bazat pe formarea de competente
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Formarea continua la nivel de institutie de invatamant

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Curriculum și Manuale::. :: Științe reale-
Mergi direct la: