DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Initiere IT

In jos 
+2
moreak
Admin
6 participan?i
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 11
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 43
Localizare : Cavcaliuc Valeriu ISE

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Initiere IT   Initiere IT Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 6:14 pm

Avem nevoie de initiere TI pentru profesori?
TI - Tehnologii Informaționale
Sus In jos
https://iseforum.forumgratuit.ro
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Re: Initiere IT   Initiere IT Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 9:43 pm

Asta-i și problema. Nu pot să spum nimic despre școlile urbane, iar la sate e mare dezastru. Un profesor doi cunosc calculatorul. Motivul e simplu majoritatea sînt în vîrstă și nu au atracție către calculator, iar să-l învețe Question Question Question problemă.
Ar fi bine să fie o lege și în învățămint cunoști TI lucrezi (else delete) glumesc
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
dana.st

dana.st


Mesaje : 9
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Liceul ,,Mihai Berezovschi,,

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Re: Initiere IT   Initiere IT Icon_minitimeMier Aug 27, 2008 9:26 am

Banuiesc, ca odata ce-ati initiat discutia, aveti si niste idei la capitolul acesta. Si ar fi SUPER! sunny E lucru firesc, ca cei ce citesc sau sunt membri (si cei ce vor fi) ai acestui forum sau a DIDACTICului poseda ceva cunostinte sau abilitati de lucru. Dar imi dau bine seama, ca o parte buna de pedagogi nici habar nu au (sa nu le fie cu suparare), asa cum eu eram cu vre-o 3-4 ani in urma study . Intorcindu-ma la subiect, chiar va rog mult Razz sa ne informati despre organizarea unor astfel de cursuri (si cu plata) nu numai de initiere, dar si mai avansate!!!
PS! Pentru moderatori o I love you, sunny si o flower pentru buna dispozie. Succese!
Sus In jos
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Initiere TI   Initiere IT Icon_minitimeDum Aug 31, 2008 1:21 pm

Bine vă regăsesc!
Sigur că este nevoie de inițiere!
La școala mea, din Piatra, s-a introdus AEL-ul, au fost inițiați profesori, învățători și educatoare din județ în 2003.
Programul a fost inițiat de noi, iar calculatoarele (Pentium 4), s-au obținut prin programul Ministerului. Acum, multe lecții se țin în laboratorul de informatică. Cei care nu l-au utilizat și-au pierdut dexteritatea, iar ajutorul vine din partea informaticianului, care are normă de lucru.
Lecțiile sunt pe CD-uri. Sunt excelente și înlocuiesc mult material didactic. Elevii sunt mai pricepuți decât unii colegi.
Dar, înainte de toate, INIȚIEREA PROGRAMULUI, DOTAREA și imediat CURSURILE DE PERFECȚIONARE.Plățile vin prin Minister și consiliile locale, iar cei care au făcut cursurile primesc bonificații (puncte), necesare în anumite situații profesionale.
Mă doare când văd că doriți așa ceva și vi se oferă puțin! Cereți!
Să aveți parte de toate!
Sus In jos
costea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 20/11/2009

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Da este nevoi initiere in TI in scoli, deoarece majoritatea profesorilor intalnesc foarte multe greutati in utilizarea calculatorului   Initiere IT Icon_minitimeVin Noi 20, 2009 11:51 am

Admin a scris:
Avem nevoie de initiere TI pentru profesori?
TI - Tehnologii Informaționale
Sus In jos
costea




Mesaje : 2
Data de înscriere : 20/11/2009

Initiere IT Empty
MesajSubiect: TIC   Initiere IT Icon_minitimeVin Noi 20, 2009 11:52 am

Da este nevoi initiere in TI in scoli, deoarece majoritatea profesorilor intalnesc foarte multe greutati in utilizarea calculatorului
Sus In jos
sanda




Mesaje : 4
Data de înscriere : 14/10/2010

Initiere IT Empty
MesajSubiect: Re: Initiere IT   Initiere IT Icon_minitimeDum Oct 31, 2010 8:34 pm

moreak a scris:
Asta-i și problema. Nu pot să spum nimic despre școlile urbane, iar la sate e mare dezastru. Un profesor doi cunosc calculatorul. Motivul e simplu majoritatea sînt în vîrstă și nu au atracție către calculator, iar să-l învețe Question Question Question problemă.
Ar fi bine să fie o lege și în învățămint cunoști TI lucrezi (else delete) glumesc

Buna seara! Ma iertati dar gluma Dvoastra e cam piparata si pripita!
Sunt de acord ca in scolile de la sate e dezastru referitor la IT-initiere printre profesori, dar ce sa facem cei care utilizam citusi de putin si avem dorinta, dar nu si posibilitate. Daca ar sta profesorii in rind la usa directorului sa se angajeze, atunci am putea pretinde ca toti sa cunoasca, inclusiv cei batrini, da în situatia cind ii rugam, nu - ii imploram sa na ajute copiii sa absolvească scoala nu mai avem nici un drept sa-i cerem utilizarea calculatorului pentru ca nici nu va avea acces la acest calculator. Mai intii trebuie sa cream conditii adecvate, sa pregatim cadre, apoi sa cerem. Sint de acord ca la noi carul se misca cam agale din loc Sad Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Initiere IT Empty
MesajSubiect: Re: Initiere IT   Initiere IT Icon_minitime

Sus In jos
 
Initiere IT
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Perfecționarea profesorilor în utilizarea TIC::. :: Perfecționarea profesorilor-
Mergi direct la: