DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cursuri de formare continuă

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeMier Aug 20, 2008 8:34 pm

Aveți nevoie de cursuri de formare continuă?

Argumentați.
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Re: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeJoi Aug 21, 2008 10:37 am

In ciuda faptului ca formarea continua o facem zi de zi la clasa este nevvoie de o formare permanenta pentru a putea tine pasul cu schimbarile si modificarile aduse de minister si prezentate de formatori.. Schimbul de experienta si formarea continua ne deschide spre nou, impartasim idei si pareri, "furam" din experienta altora si ne imbogatim experienta noastra cu noul, "cu ceea ce puteam face, dar nu ne-am gandit la asa ceva"
Sus In jos
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeJoi Aug 21, 2008 9:49 pm

Anul trecut credeam că știu suficient pentru desfășurarea activității, dar au fost inițiate niște cursuri de perfecționare prin Universitatea "Al.I Cuza" în oraș la noi. Să merg, mi-am zis!
Cât de greșită a fost prima mea părere! În aceste cursuri, organizate sâmbăta și duminica, timp de trei luni, am reușit să-mi luminez o serie de zone obscure prinvind curriculum-ul. Feedbak-ul profesori-cursanți a funcționat perfect, iar la sfîrșit, bagajul meu era mai încărcat.
Recomand dascălilor îndrăgostiți de meserie să urmeze astfel de cursuri, iar celora care iubesc numai banii profesiei să le facă obligatoriu. Educația copiilor nu este o joacă. Bine se spunea într-un articol din 1854 :"Învățătorii dar, după cum am mai zis-o, sunt niște funcționari ce exercită cea mai însemnată magistratură, căci, ei vin îndată după preot, ba încă adeseori îl înlocuiesc.” Și tot acolo: "Învățătorul trebuie să se privească ca un părinte (preot) de familie sau ca un rege. Pe când aceștia erau numai niște păstori de oameni, el trebuie să povățuiască copiii și să ție totdeauna ochii deschiși asupra lor, în miezul lucrurilor ori a jocurilor lor, în cursul cinelor și până și la somnul lor. Veghetor al nevinovăției, el îi răspunzător de sănătatea morală și fizică a ființelor ce i s-au încredințat și trebuie să dea societății niște bărbați curați".
Să auzim numai de bine și că e bine!
Romel
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: niciodata nu le vom sti pe toate   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeVin Aug 22, 2008 7:04 am

Gandurile fascinante ale lui Romel ma determina sa ma conving a cata oara despre necesitatea cursurilor. In aceeasi situatie am mers anul acesta la un training si imi parea ca merg doar ca sa explorez domeniul necunoscut de mine: DREPTURILE OMULUI.
La sectiunea psihopedagogie credeam ca va pentru mine un joc. Ceea ce s-a demonstrat ulterior este faptul că a fost mai mult decît o fixare, a fost un feed-back pozitiv și am reușit să achiziționez altfel modurile de organizare a unui training.
Cadrul ERR a fost mai sistematizat în concepția mea. Debrifările, care pe alocuri ni se păreau ostenitoare și-au cunoscut efectul în cele din urmă.
Le mulțumesc pe această cale formatorilor Nina Uzicov și Valentina Olaru, menționînd că sunt ȘI OAMENI DE OMENIE (iertați-mi tautologia!)
Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Re: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeMar Aug 26, 2008 6:23 am

Bine-nțeles că avem.
Sînt de acord cu Romel.
Cursurile trebuie de organizat la un nivel interesant, nu ca în anii precedenți unul citește și ceilanți nu ascultă, sau trecem programa de studiu după metoda "Галлопом по Европе" Mai sint multe de spus..... cind voi veni la cursuri, sau dacă mă veți provoca.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
cristina_gl_ro




Mesaje : 3
Data de înscriere : 18/11/2008
Varsta : 51
Localizare : Galati, Romania

Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Re: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitimeMar Noi 18, 2008 4:40 pm

Este adevarat ca foarte multi dintre noi au ajuns la un anumit grad de autosuficienta, desprinsa din experienta, prestigiu etc. Departe de mine gandul ca experienta trebuie negata, insa consider ca formarea este binevenita in orice etapa a carierei (si cum as putea sa am o alta parere, ca formator si membru al unei institutii care coordoneaza formarea continua? Smile ). Totusi, ma gandesc la atitudinile unor colegi, legate de expectantele cu care se prezinta la cursuri. Doresc noutati, retete miraculoase, considera ca toate conceptele cu care s-au mai intalnit, chiar daca in alte contexte si in alte abordari, sunt inutile, plictisitoare. Chiar de curand am avut de-a face cu o astfel de atitudine, legata de abodarea motivatiei invatarii scolare, intr-un program de formare. ,,De ce sa mai vorbim despre formele motivatiei, despre optimum etc? Pe acestea le stim". Dincolo de faptul ca, fara a merge pe un drum cunoscut, e dificil sa nimeresti padurea in care n-ai fost niciodata si sa-i admiri frumusetea, astfel de atitudini diminueaza uneori eficienta activitatii de formare.
Nu vreau sa generalizez si nici sa negativizez pe cineva (mai ales ca deja se simte atmosfera de santa Very Happy ), insa mi-ar placea sa aflu cate ceva si din experientele colegilor mei, implicati direct in activitatile de formare continua. Ma bucur ca exista acest coltisor virtual, in care putem aborda in mod specific problematica activitatii de formare continua.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cursuri de formare continuă Empty
MesajSubiect: Re: Cursuri de formare continuă   Cursuri de formare continuă Icon_minitime

Sus In jos
 
Cursuri de formare continuă
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» LINCURI, ADRESE UTILE
» Formarea continua la nivel de institutie de invatamant

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: Sugestii de optimizare a cursurilor de formare continuă-
Mergi direct la: