DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sunteti de acord?

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: Sunteti de acord?   Sunteti de acord? Icon_minitimeMar Sept 30, 2008 6:23 am

Am intalnit o afirmatie, spusa de W. Shakespeare>
CA SĂ FII BUN TREBUIE SĂ FI RĂU


Stimați colegi, ce părere aveți?
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: Sunteti de acord?   Sunteti de acord? Icon_minitimeMier Oct 01, 2008 8:12 pm

Sigur că da! Și fără rezerve!
Ceva mai bun, vine din ceva inferior (rău). Aceasta e perfecționarea!
A tinde spre ceva perfect, trebuie să te îmbunătățești, să devii mereu mai bun...
Există și un revers al medaliei. Din ceva bun se poate trece în ceva inferior (mai rău). Aceasta e degenerarea!
(Murphy ar fi spus: "Bucură-te de rău! Mâine va fi și mai rău!" Pungaș mare, Murphy ăsta, știa el ce știa... Știa cum să le întoarcă în parodii, sau alegorii, cu voia dumneavoastră!)
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: regrete   Sunteti de acord? Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 7:02 am

cu parere de rau ne convingem ca a fi bun inseamna a-ti face rau, dar...

DEPINDE DE CARACTER...DE...

NU POTI FI RAU DACA IN TINE E INCOLTITA ADANC BUNATATEA!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
felixmunteanu

felixmunteanu


Mesaje : 5
Data de înscriere : 21/08/2008
Localizare : AIUD JUD. ALBA

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: Re: Sunteti de acord?   Sunteti de acord? Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 5:40 pm

Citind aici cuvintele lui Shakespeare, îmi vin in minte cuvintele bunicii, cuprinse în proverbul "Mama rea e mamă bună, mama bună e mamă rea.".
Așa este, mama care își răsfață copiii e bună pentru copii, dar e mamă rea, de fapt, pentru că educația ei e greșită.

Bunica mea vorbea puțin, dar spunea multe, deși nu știa să scrie sau să citească iar singura ei legătură cu școala era aceea că se trezea la ora 4 ca să aprindă focul să fie cald pe când vin copiii.
Viața grea a asprit-o făcând-o să respecte proverbul ad literam, dar a fost iubită și îngrijită până a închis ochii. Nu a adunat averi pentru că dădea din pensia-i mică bisericii. După ea, copiii n-au avut de ce să se judece prin tribunale.
A fost rea? A fost bună?
A fost rea, dar a fost bună.
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: foarte frumos!   Sunteti de acord? Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 6:06 pm

No comment!
sunny
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: Re: Sunteti de acord?   Sunteti de acord? Icon_minitimeMier Oct 08, 2008 7:53 pm

felixmunteanu a scris:
Citind aici cuvintele lui Shakespeare, îmi vin in minte cuvintele bunicii, cuprinse în proverbul "Mama rea e mamă bună, mama bună e mamă rea.".
Așa este, mama care își răsfață copiii e bună pentru copii, dar e mamă rea, de fapt, pentru că educația ei e greșită.

Bunica mea vorbea puțin, dar spunea multe, deși nu știa să scrie sau să citească iar singura ei legătură cu școala era aceea că se trezea la ora 4 ca să aprindă focul să fie cald pe când vin copiii.
Viața grea a asprit-o făcând-o să respecte proverbul ad literam, dar a fost iubită și îngrijită până a închis ochii. Nu a adunat averi pentru că dădea din pensia-i mică bisericii. După ea, copiii n-au avut de ce să se judece prin tribunale.
A fost rea? A fost bună?
A fost rea, dar a fost bună.

ha ha! Inseamna ca trebuie sa ma felicit ca ai mei copii cand erau mici ma strigau (oare in gluma???) MAȘTERA! affraid confused queen scratch lol!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sunteti de acord? Empty
MesajSubiect: Re: Sunteti de acord?   Sunteti de acord? Icon_minitime

Sus In jos
 
Sunteti de acord?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Curriculum și Manuale::. :: Învățămînt primar-
Mergi direct la: