DIDACTIC.MD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DIDACTIC.MD

Forumul educațional
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 FORUMUL ȘI NOI...

In jos 
+3
moreak
mariro
romel
7 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeMier Sept 24, 2008 3:26 pm

Cu adevărat, orice Forum, fost și actual, este locul întâlnirilor și dezbaterilor, e un fel de "a pune țara la cale..."

Observ în ultima perioadă pe Forumul nostru o tendință de reținere sau, sper să greșesc, de dezinteres.
Sunt unele încercări timide ale unor colegi de a înviora situația.

Administratorul și moderatorii au fost destul de generoși cu noi, punându-ne la dispoziție aceste pagini și, cu cât efort !
Temele sunt diverse și atractive, dar participarea lasă de dorit.
Am reflectat mult la această situație și știți ce am constatat?
-E posibil că numărul celor care-l utilizează este mic, deoarece le lipsesc calculatoarele.
-E posibil ca mulți dintre noi să fie timizi în a utiliza aceste minunate pagini.
-E posibil ca mulți să nu îndrăznească să participe, crezând că unii dintre noi ar fi supradotați și de aceea ei au rețineri în a se implica.
-Pot exista și alte motive...

Dragi prieteni,
Sunt unii colegi și frați de la vest care nu pot interveni la orice temă cu specific local numai de dragul comunicării.
În cazul când unii sunt reținuți, consider aspectul ca fiind total fals.
Nici nu știți câtă bucurie avem când apar colegi noi și expun într-un grai extraordinr de atrăgător propriile idei și sugestii. Când este "dragostea" mai copleșitoare? Este atunci când partenerul de dialog vine cu ceva nou și etalează lucruri nemaiîntâlnite, ieșindu-se astfel din monotonie!...
Dacă există penultima situație constatată, iarăși e un fals. Toți învățăm, până "încheiem", de la toți și de la toate. Așadar, motive de reținere nu trebuie să existe, ba, dimpotrivă, îndrăzneala cumpănită e cea care rodește.
Aș propune domnului administrator și domnilor moderatori să instituie, ca și la școală, niște diplome virtuale pentru:
-25 de participări;
-50 de participări;
-100 de participări și, cum vor mai crede dumnealor de cuviință.
Cei ce nu știu ceva să întrebe.
Cei ce știu să ofere cu generozitate.
Numai așa ne vom ține minte unii pe alții, ne vom respecta și vom putea lega lesne și prietenii virtuale.
BENEFICIUL VA FI AL NOSTRU, AL TUTURORA ȘI, IMPLICIT, AL EDUCAȚIEI...

O primă întrebare o voi pune eu. Cum pot posta aici un material fotografiat? Ei, bine, eu nu știu. După ce îmi veți spune și voi reuși, voi fi și fericit că m-ați ajutat și bucuros că vă pot mulțumi din plin.
Cu respect și drag,
R
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeMier Sept 24, 2008 6:09 pm

FORUMUL ȘI NOI... TOAMNA

Am incercat eu sa pun o imagine! Deasupra ferestrei in care scriem un mesaj exista niste semne. Punem cursorul pe ele si vom vedea ca scrie imagine pe unul dintre ele, apoi dam Ok. Intre [img] ..... [\img] vom pune linkul imaginii pe care o luam de pe google.
Succes!
Sus In jos
romel

romel


Mesaje : 22
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 72
Localizare : Sc. Nr.8 Piatra-Neamt

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Forumul...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeMier Sept 24, 2008 6:19 pm

Sărut mâna și mulțumesc mult Doamnă "mariro".
Îmi pare rău că nu mi-ați fost învățătoare. Aș fi învățat asta mai demult.
Dar, "omul cât trăiește învață !", iar eu am mai învățat ceva.
Nu voi posta aici imaginea ci în altă parte.
Încă o dată, mulțumesc!
R
Sus In jos
moreak

moreak


Mesaje : 27
Data de înscriere : 24/08/2008
Varsta : 64
Localizare : s.Ghetlova, Orhei

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeMier Sept 24, 2008 9:23 pm

Sint de acord cu d-ul Romel în privința dezinteresului față de forum.
Colegii noștri din R. Moldova nu prea mînuiesc calculatorul dar mi se pare că nici nu doresc. Pricini sint multe. Una din ele este vîrsta înaintată și nu au interes ca cei mai tineri, iar tineri pedagogi avem puțini. Cauza salariu mizer și de aceia colindă străinătățile, dar trebuie să fim optimiști. Cine știe la anul poate se schimbă conducerea țării și lucrurile iau altă întorsătură.
În privința diplomelor virtuale ar fi o idee buna. Eu am propus-o pentru didactic.md. Poate se vor înviora masele.
Sus In jos
http://scoli.didactic.ro/scoala_ghetlova/
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeJoi Sept 25, 2008 6:42 am

romel a scris:
Cu adevărat, orice Forum, fost și actual, este locul întâlnirilor și dezbaterilor, e un fel de "a pune țara la cale..."

Observ în ultima perioadă pe Forumul nostru o tendință de reținere sau, sper să greșesc, de dezinteres.
Sunt unele încercări timide ale unor colegi de a înviora situația.

Administratorul și moderatorii au fost destul de generoși cu noi, punându-ne la dispoziție aceste pagini și, cu cât efort !
Temele sunt diverse și atractive, dar participarea lasă de dorit.
Am reflectat mult la această situație și știți ce am constatat?
-E posibil că numărul celor care-l utilizează este mic, deoarece le lipsesc calculatoarele.
-E posibil ca mulți dintre noi să fie timizi în a utiliza aceste minunate pagini.
-E posibil ca mulți să nu îndrăznească să participe, crezând că unii dintre noi ar fi supradotați și de aceea ei au rețineri în a se implica.
-Pot exista și alte motive...

Dragi prieteni,
Sunt unii colegi și frați de la vest care nu pot interveni la orice temă cu specific local numai de dragul comunicării.
În cazul când unii sunt reținuți, consider aspectul ca fiind total fals.
Nici nu știți câtă bucurie avem când apar colegi noi și expun într-un grai extraordinr de atrăgător propriile idei și sugestii. Când este "dragostea" mai copleșitoare? Este atunci când partenerul de dialog vine cu ceva nou și etalează lucruri nemaiîntâlnite, ieșindu-se astfel din monotonie!...
Dacă există penultima situație constatată, iarăși e un fals. Toți învățăm, până "încheiem", de la toți și de la toate. Așadar, motive de reținere nu trebuie să existe, ba, dimpotrivă, îndrăzneala cumpănită e cea care rodește.
Aș propune domnului administrator și domnilor moderatori să instituie, ca și la școală, niște diplome virtuale pentru:
-25 de participări;
-50 de participări;
-100 de participări și, cum vor mai crede dumnealor de cuviință.
Cei ce nu știu ceva să întrebe.
Cei ce știu să ofere cu generozitate.
Numai așa ne vom ține minte unii pe alții, ne vom respecta și vom putea lega lesne și prietenii virtuale.
BENEFICIUL VA FI AL NOSTRU, AL TUTURORA ȘI, IMPLICIT, AL EDUCAȚIEI...

O primă întrebare o voi pune eu. Cum pot posta aici un material fotografiat? Ei, bine, eu nu știu. După ce îmi veți spune și voi reuși, voi fi și fericit că m-ați ajutat și bucuros că vă pot mulțumi din plin.
Cu respect și drag,
R
SUSTIN SI EU IDEEA LUI ROMEL! lol! study study lol! lol! lol! lol! lol!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeJoi Sept 25, 2008 6:42 am

mariro a scris:
FORUMUL ȘI NOI... TOAMNA

Am incercat eu sa pun o imagine! Deasupra ferestrei in care scriem un mesaj exista niste semne. Punem cursorul pe ele si vom vedea ca scrie imagine pe unul dintre ele, apoi dam Ok. Intre [img] ..... [\img] vom pune linkul imaginii pe care o luam de pe google.
Succes!
MUUUUUUUUUUUUUUUUUULTUUUUUUUUUUUMIM! AM INVATAT LECTIA! o INVATATOARE DE NOTA 10! bounce bounce bounce bounce


Ultima editare efectuata de catre marmar1 in Joi Sept 25, 2008 6:48 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: UTIE CE TOAMNA   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeJoi Sept 25, 2008 6:47 am

FRUNZAFORUMUL ȘI NOI... Toamna%5B3%5D
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: CARTE DE LECTURA, CLASA A III-A   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeJoi Sept 25, 2008 6:51 am

AUTORI> TATIANA NICULCEA, MARIANA MARIN
FORUMUL ȘI NOI... 613-lecturi_rom3
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeVin Sept 26, 2008 7:07 pm

Iti multumesc si eu Mariana! I-ai dat lui Claudiu adresa asta www.freewebs.com pe care am intrat si eu si iata ca am inceput sa-mi fac site-ul clasei mele pe una din pagini, desi incepusem din vacanta un blog. "Omul cat traieste invata!"- Este foarte adevarata zicala...

Succes Claudiu!

Domnule Romel, oricand aveti nevoie de ceva ajutor, stiti sigur ca va stau la dispozitie! Laughing
Numai bine!
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeSam Sept 27, 2008 10:09 pm

Intru iar, sa va arat ce am lucrat de ieri pana acum... www.freewebs.com/mariro mai am de lucru!!! Rolling Eyes
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Captivant   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 7:07 am

Doamna Maricica, am urmarit fiecae detaliu pe siteul Dumneavoastra. Felicitari! Captivant! Ingenios! Creativ! flower flower flower
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 11:05 am

Si eu am incercat sa realizez ceva........
http://www.freewebs.com/purcelclaudiu/index.htm

.......sper sa mearga
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 4:56 pm

Claudiu, esti un geniu! Am incercat si eu sa asez pozele ca pe al tau site: mici si lipite cate doua trei... nu am reusit nimic. Am pierdut cateva ore pe photobucket... Crying or Very sad study Deageaba! Mad
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 4:58 pm

marmar1 a scris:
Doamna Maricica, am urmarit fiecae detaliu pe siteul Dumneavoastra. Felicitari! Captivant! Ingenios! Creativ! flower flower flower

Multumesc! Inca mai am de invatat... Al lui Claudiu e extraordinar! lol!


Ultima editare efectuata de catre mariro in Dum Sept 28, 2008 5:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 5:03 pm

Multumesc pentru aprecieri, dar mie mi se pare ca nu e reusit!
Am stat si eu azi noapte pana la 2 si m-am enervat ca nu reuseam! Azi am revenit si vad ca totusi le-am putut pune cap la cap.
Doamna Maricica al dvs mi se pare mai reusit!
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 5:30 pm

Aaaa, deci nu vrei sa-mi spui si mie cum se pun pozele... Razz
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 5:41 pm

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing :lol

cum sa nu!

numai ca nu cred ca stiu exact! Razz

cred ca fiecare fata de site are ceva anume si le pune dupa un model inserat

ma intrebati de cele lipite la fundal sau cele din galerie?
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 8:15 pm

De ambele! Eu nu le pot insera decat una dupa alta. Acum am un alt necaz. Am pus o noua pagina care nu apare mereu!!! Rolling Eyes Daca deschid siteul, sunt 4 pagini. Daca intru pe prima, apar tot 4. Daca intru pe a doua dispare a patra si se afiseaza doar trei pagini! No alien Mai bine ma apuc de Basketball bounce sau de Sleep Razz
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 8:23 pm

Laughing Laughing Laughing
aici nu pot sa va ajut pt ca si eu sunt novice


pentru a insera o imagine ca fundal deschideti pagina in care doriti sa inserati imaginea . Aveti optiunea PAGE OPTION. daca apasati o sa vedeti o alta optiune BACKGROUND IMAGE. aici vi se da posibilitatea sa inserati una din imaginile care le aveti salvate pe site.(deci inainte trebuie sa aveti acele poze in site - cel putin asa am reusit eu - poate ca se poate si altfel, dar inca nu stiu)
Sper sa va ajute putin aceste informatii
Sus In jos
mariro

mariro


Mesaje : 23
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 69
Localizare : Galati

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Sept 28, 2008 9:17 pm

Multumesc, voi incerca! Succes mai departe!
Sus In jos
felixmunteanu

felixmunteanu


Mesaje : 5
Data de înscriere : 21/08/2008
Localizare : AIUD JUD. ALBA

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 8:34 pm

Îmi cer scuze că vă întrerup discuția, dar aș vrea să spun ceva despre activitatea site-ului. Poate n-ar strica dacă am fi notificați prin e-mail despre răspunsurile la subiecte, așa cum se întâmplă pe didactic.ro. În felul acesta am intra mai des și activitatea ar fi mai bogată, deși, vorba d-lui Romel, primii ar trebui să răspundă cei care cunosc cel mai bine problemele locale.

Și, dacă tot v-am întrerupt, vă cer și vouă un sfat, Mariro și Claudiu: eu recunosc că nu știu să scriu cu citat, deși folosirea lui ocupă mult spațiu pe pagină și nu-i văd rostul totdeauna. Cred că nu știu ordinea comenzilor. Am încercat, dar textul citat nu a apărut în fereastra ca la voi. Și încă ceva: de unde găsiți imaginile astea atât de frumoase? Eu am niște link-uri, dar au mai mult desene de colorat. Caut ceva care să ilustreze drepturile copiilor pentru un panou la școală.

Vă mulțumesc!
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 8:40 pm

Pentru ca sa folosesti citat apesi unde scrie "quote"a, apoi dai enter si poti scrie ce vrei.

Legat de site-uri o sa mai pun aici cateva de unde se pot lua litere si alte "maimutarii" Laughing
Sus In jos
felixmunteanu

felixmunteanu


Mesaje : 5
Data de înscriere : 21/08/2008
Localizare : AIUD JUD. ALBA

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 8:55 pm

Mulțumesc, Claudiu!
Sus In jos
77udi

77udi


Mesaje : 61
Data de înscriere : 21/08/2008
Varsta : 46
Localizare : Chisineu Cris, jud Arad

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeSam Oct 04, 2008 9:07 pm

Am pus la "LINCURI SI ADRESE UTILE" doua adrese de unde va puteti inspira

sper sa va ajute
Sus In jos
marmar1

marmar1


Mesaje : 148
Data de înscriere : 20/08/2008
Varsta : 47
Localizare : Mariana Marin, ISE, Chișinău

FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitimeDum Oct 05, 2008 7:29 am

Dragi colegi, se pare ca site-ul ofera aceasta posibilitate de a fi anuntati despre noi discutii, dar voi ruga Administratorul sa revada optiunea de a ne anunta nu tocmai dupa interventiile noastre...Eu am observat ca din moment ce discut la un anumit topic imi vine pe posta notificarea si imediat deschid pagina....

Recunosc ca sunteti mai activi decat colegii locali...Ma bucur din suflet ca sunteti alaturi de NOI!

Incerc sa meditez de ce COLEGII mi sunt mai pasivi... Rolling Eyes

Cred ca e de vina internetul....
Putini care il au acasa! Sper ca asta e vina!


Dar nu renuntam!
Sus In jos
http://www.cartier.md/colectii/9/?first_page=1&page=3&
Continut sponsorizat





FORUMUL ȘI NOI... Empty
MesajSubiect: Re: FORUMUL ȘI NOI...   FORUMUL ȘI NOI... Icon_minitime

Sus In jos
 
FORUMUL ȘI NOI...
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» REVISTA INVATATORUL MODERN

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIDACTIC.MD :: .::Curriculum și Manuale::. :: Învățămînt primar-
Mergi direct la: